Otel Temizliği

Otel Temizliği

Zamanla yaygınlaşan  seyahatler insanların konaklama ihtiyacını doğurmuştur. Günümüzün en büyük sanayi sahasının oluşmasına hafta sonları yapılan geziler, toplu planlanan seyahatler, düğün sonrası anane halini almış balayılar, gezinsel göç alımı şeklinde çeşitli amaçlarla düzenlenen yolculuklar etkili olmuştur. Ciddi yatırımların yapıldığı bu işletmeler hizmet türü açısından kendi alanında çeşitlilik göstermektedir. Bu tarz şeylerin başında müşteriye sunulan temizlik ön plana çıkmaktadır. Konaklanan yerin hijyeni misafirlerin ilk dikkat edeceği konu olacaktır. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra sıhhat açısından otellerde hijyen bir ortamın sağlanmış olması gerekir. Optimal yapılacak temizlik uygulamaları günlük, haftalık ve aylık olarak düzenlenmelidir.


Rutin olarak yapılan temizlik, boş ve dolu odaların günlük denetimüyle başlar. Kullanılmış çfakatşırların toplanması, yerine yenilerin konulması, müşteriye ilişkin eşyaların toparlanıp düzenlenmesi, Yatakların düzenlenmesi, odanın süpürülüp tozunun alınması, banyo ve tuvalet temizliğinin yapılması benzer biçimde işler alırken, haftalık temizlikte ise, camların silinmesi, dolap ve dolap içlerinin silinmesi, halıda herhangi bir leke varsa giderilmesi, haşere böcek şeklinde hayvanların  varlığının kontrol edilmesi, banyo da bulunan perde veya duşakabinin temizlenmesi, zeminin silinmesi ve yine eşyaların tozunun alınması şeklinde olmaktadır.


Aylık yapılacak olan temizlikte ise, oda perdelerinin yıkanması, halıların yıkanması, mobilyaların parlatılması ve koltukların temizliği, duvarların silinmesi, oda da bozuk herhangi bir eşya var ise tamirinin yapılması, odaların ilaçlanması, kapıların silinmesi şeklinde işler takip etmelidir.


Tabii bunun yanı sıra ortak alan bölümleri olan restoran temizliğinin yapılması, havuz temizliğinin yapılması, otopark ve öteki ortak kullanım alanlarının temizliğinin yapılması gerekmektedir.


İşin ciddiyetinde olan ve satın alan memnuniyetini benimseyen işletmeler işletme saygınlıkını ön planda tutuyor demektir. Nitekim teknoloji devrindeyiz. İtibarınızın artması, saygın, seçilen işletme olmanız gelen misafirlerin hakkınızda yapmış oldukları değerlendirmelerle mümkün olmaktadır. Kimse o an evi sayılacak yerin pis olmasını tercih etmeyecektir. Temizliği, ilke edinmiş işletmeler her zaman birinci tercih sebebi olacaktır.

Yükleniyor